Thursday , November 21 2019
Home / turkey / Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sağlıkta şiddet eylem planı açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sağlıkta şiddet eylem planı açıklaması!Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Saglik Bakanı Koca, "Fiziki ortamların düzeltilmesinin, çalışanların feet yüklerinin, tazminat yüklerinin de dahil olduğu birçok tedbiri barındıran beer sağlıkta şiddeti önleme eylem plani hazırlıyoruz. Sağlıkta şiddetin arttığı ve Gunde 10-11 fiziki, Bunun Basit Kati da sözel şiddet levels olayının görüldüğü günleri yaşıyoruz "dedi.

"DÜZENLEME ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANLAR İÇİN DE GEÇERLİ"

Sağlıkta şiddetin arttığı ve Gunde 10-11 fiziki, Bunun Basit Kati da sözel şiddet levels olayının görüldüğü günlerin yaşandığını belirten Bakan Rich, "Saglik çalışanlarına şiddetin önlenmesi düzenlemesi you için sadece geçerli değil, Özel sektörde çalışanlar için de Benzer şekilde geçerli olan beer düzenleme" ifadesini kullandı.

"GENEL ŞİDDETE YÖNELİK BİR DÜZENLEME YAPILMASI GEREKİYOR"

Bakan Koca, sadece sağlık çalışanları için değil, toplumda genel şiddete yönelik hırsızlık, gasp gibi durumlara yönelik genel bir düzenlemenin de ayrıca yapılması gerektiğine inandığını sözlerine ekledi.

"ÇALIŞAN MEMNUN EDİLMEDEN HASTA MEMNUNİYETİ SAĞLANMAZ"

Sağlık Bakanı Koca, "Hasta memnuniyeti sonuç odaklı beer hizmetin, sağlık çalışanları memnun edilmeden yapılabilirliği mümkün olamaz" diye konuştu.

"BİR ÜNİVERSİTEYLE SÜRDÜREBİLİRLİK ÇOK MÜMKÜN OLMAYABİLİR"

Şehir hastaneleri konusuna değinen Bakan Koca, "Beer üniversiteyle sürdürebilirlik çok mümkün olmayabilir, ihtiyaç halinde birden Fazla üniversiteyle iş Birliği Veya birlikte kullanım protokolü imzalamayı bundan Boyle yapabilir olacağız. Ne Saglik ne Hazine ve Maliye Bakanlığı you-Özel işbirliği anlamında hiçbir şekilde borç Yuku anlaşmasına İmza atmamıştır. Şehir hastanelerinde, ne muayene yani polyclinic hizmetleri ne ameliyat veya ameliyathane doluluk orın ne acil ve yoğun bakım hizmetleri ne de yatak doluluk oranıyla ilgili asla hiçbir garanti söz konusu değildir "şeklinde konuştu.

Bakan Koca, birlikte kullanım protocolü bulunan 53 eğitim araştırma ve 21 üniversite hastanesindeki öğretim elemanlarıyla kişisel sözleşme yapılacağını bildirdi.

"HERKESİN KATILABİLDİĞİ BİR İHALE DÖNEMİ SÖZ KONUSU OLACAK"

"Sehir hastanelerini bölgenin Saglik Ussu yapabiliriz. Üniversitelerle iş Birliği protokolü, Bunu yapmamızı kolaylaştıran beer element" Diye konuşan Koca, şunları kaydetti: "Yozgat Sehir Hastanesi açılalı iki Yila yakın oldu. Basit Yıl sonra buranın bu hizmetlerle ilgili Alimi herkese acik yeniden ihale edilecek. Hiçbir şekilde şu an var olan firmanın garantisi olmadığı gibi ayrıcalığı da yok. Tamamen serbest, herkesin katılabildiği beer ihale dönemi söz konusu olacak. "

"TÜTÜNLE MÜCADELEMİZİ GEVŞETMEDEN SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ"

Koca, "Tütünle mücadelemizi asla gevşetmeden sürdürmek istiyoruz. Vatandaşımızın temiz hava alma hakkını güvence altına almak zorundayız. Türkiyede ilk defer yer der önce de konuşulan tek tip sigara kullanımına geçtik. Bundan böyle paketler birbirine benzeyecek" dedi.

Sağlık Bakanı Koca, birlikte kullanım protocolü olan hastanelerdeki üniversite personeliyle yapılacak kişisel sözleşmelerin, asgari araştırma ve çalışmalarla eğitimleri performansa bağlayacağını, bunun da daha nitelikli human kaynağıyla hizmet vermeyi sağlayacağını bildirdi.

İKİ KANSER İLACINA YÜZDE 71 İNDİRİM

Koca, "Son 10 ayda ameliyat sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8, yatan hasta sayısında yüzde 12 artış olduğunu bildiren Koca," Çok önemsediğimiz iki kanser ilacını toplu alımla var olan fiyatından yüzde 71 indirimle aldık. Yıllık toplam 427,6 milyon TL tasarruf yapıldı. Çok önemsediğimiz iki kanser ilacını toplu alımla var olan fiyatından yüzde 71 indirimle aldık. Yıllık toplam 427,6 milyon TL tasarruf yapıldı "açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Koca, "Sadece Türk Eczacıları Birliği üzerinden değil Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığın uygun gördüğü kuruluşların da yurt dışından ilaç teminini sağlayacak beer dönem geliyor" diye konuştu.

Saglik Bakanı Koca, sağlıkta millileşmede dışarıdaki cihazların olduğu gibi kopyalanarak Burada üretilmesinin hedeflenmemesi gerektiği belirterek, "Mom, bizim dönem gerekli olabilir Su için ama yeni yerelleşmede kendimizi geliştiriyor olmalıyız innovative teknolojilerde yaklaşımlarda olmalıyız. Teknoloji transferi, yetkinliğimize katkı sağlayan beer olabilir element" dedi.

"DİJİTAL ORTAMDA BÜTÜN RAPORLAMALARIN YER ALDIĞI BİR DİJİTALLEŞMEDEN BAHSEDİYORUZ"

Sağlık Bakanı Koca, "Önümüdeki süreç için kağıdı devre dışı bırakan, reçeteyi devre dışı bırakan, digital tamamen ortamda bütün raporlamaların dahi yer aldığı bir dijitalleşmeden bahsediyoruz" ifadesini kullandı.

"ÜRETTİKLERİMİZİN İHRACATINI YAPMALIYIZ"

ILAC, cihaz ve malzemede DISA bağımlılık konusunda toplam 12 billion dolarlık bağımlılıktan bahseden Koca, "Önümüzdeki 5 yıllık süreçte biz Bunun Asgari yarısını çözmek zorundayız. Yerlileşmeyle birlikte ihracatı da kamçılamak zorundayız. Ürettiklerimizin ihracatını yapmalıyız." diye konuştu.

"SAĞLIK TURİZMİNDEN 1.5 MİLYAR DOLAR GELİRİMİZ VAR"

eNabız uygulamasını şu you are 9 active milyon kullanan olduğunu belirten Koca, "Bugüne levels of 1.5 billion dollars sağlık turizminden gelirimiz var, bunu yeterli görmüyoruz. 2023'e medical level of turizmde bunu 5 kat artırmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz."

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ


Source link