Wednesday , November 20 2019
Home / turkey / Propolis nedir, neye iyi gelir? Propolisin faydaları nelerdir?

Propolis nedir, neye iyi gelir? Propolisin faydaları nelerdir?Propolis, bal gibi yine arılar tarafından üretilen ve inanılmaz faydaları olan maddedir beer. İçeriğindeki bileşenler ile birçok özellik barındıran propolis, soğuk algınlığında kansere levels birçok hastalığa iyi gelmektedir. Propolis, anti-microbiyal, Antioxidants, Anti-Hemorrhoids, analjezik, anti-viral gibi birçok faydaları ile düzenli kullanımı sonucunda hastalıkların iyileşmesini sağlamaktadır. Peki propolis nedir, neye iyi gelir? Propolisin içeriği nedir? Propolisin faydaları nelerdir? Makalemizde propolis ile yapılan araştırmalar sonucunda propolisin faydaları nelerdir ayrıntıları ile açıklamaya çalıştık.

PROPOLİS NEDİR?

Propolis, arılar tarafından kovan içinde bulunan küçük delikleri kapatarak, kış aylarında dışarıdan kovan içerisine girebilecek her türl para parait, hastalık ve bakterilerden arıların kendilerini korumak için yaptıkları doğal antibiyotiği olarak bilinen bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kendilerini bakterilerden koruması için doğal beer antibiyotiktir. Propolis, antibacterial, antiviral, antifungal, antioxidant, antiparazytic özelliklere sahip yapışkan ve reçinemsi maddedir beer. Propolis, bal gibi bitkilerin filiz ve tomurcuklarından toplanan bir madde olup arılar tarafından balmumu ve bazı sindiririm salgıları ile karıştırılarak kullanılır.

Propolis ismi, ünlü filozof Aristotle tarafından verilmiştir ve yapılışı amacıyla doğru orantılı olarak şehrin koruyucusu olan bu ad verilmiştir. Eski çağlardan bu yana doğal beer ilaç olarak bilinen propopolis, Antik Mısır döneminde mumyalama aracı olarak kullanılmıştır.

propolisin-faydalari

Propolisin rengi, kovana, kovanın olduğu yerdeki bitki örtüsüne, mevsimsel durumlara göre değişir. Genelde koyu kahverengi olan propolis, yeşil, kırmızı, beyaz tonlarda da olabilmektedir. Bu durum as a propolisin bileşimi değişebilmektedir.

Propolisin kendine has kokusu olması beer ile birlikte biraz zeytini andırmaktadır. Propolis içeriğinde yaklaşık 55 ‘this is reçine ve bitkisel balsamları 30 civarında balmumu, 10 civarında uçucu yağları ve 5 civarında polenleri bünyesinde bulundurur.

Propolis, arı kovanları içine yerleştirilen bir tuzak yardımı ile toplanır. Beyaz renkte olan bu tuzak içine arılar, propolis ile balmumu karışımını sıvarlar. Buradan ise sıyırılarak propolis alınır.

PROPOLİSİN İÇERİĞİ

Propolis zengin kimyasal yapısı ile birçok ilacın active maddesi olan flavonoidleri, antioxidant, biology biology activiviteye sahip maddeleri, antibiyotik, antimicotic, antiviral etkili maddeleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Inorganic bulb propoliste Sodyum (Na), Potasyum (K), Magnezyum (Mg), Kalsiyum (Ca), Baryum (Ba), Bor (Bo) (eser), Stronsiyum (Sr), Çinko (Zn), Kadmiyum (Cd ), Aliminyum (Al), Silisyum (Si), Selenyum (Se) (eser), Demir (Fe), Nickel (Ni), Chrome (Cr), Manganese (Mn), Titanyum (Ti), Gümüş (Ag), Kobalt (Co), Vanadyum (V) şeklindedir.

propolisin-faydalari

Flavonoidler; anti-mikrobiyal, atş düşürücü Antioxidant, Kılcal damarlarların geçirgenliğini azaltıcı, Anti-Hemoroid

Krizin; Tümör Hücresel Toksisite, Anti-Helicobacter pylori

Apigenin; Gastrik Ülserin iyileştirilmesi, Ateş düşürücü

Qercetin; Hystaminopexic activation, Anti-viral, Kılcal damarların güçlendirilmesi, Anti-tumoral activite, Spazmolytic

Kaempfride; Spazmolitik, Anti-Mycobacterium phlei, Mikroorganizmaların asit direncine karşı

Kaemperol-7.4'-dimethyl ether; Anti-mycotic

Ermanin; Anti-mycotic

Galangin; Bacteriostatic activite, anti-mycotic ve microbiyal, Anti-Helicobacter pylori

propolisin-faydalari

PROPOLİSİN FAYDALARI NELERDİR?

Propolisin faydaları, toplandığı kaynağa ve yaşına bağlı olarak değişen içeriği ile farklılıklar göstermektedir. Propolisin faydaları arasında anti cancer, anti-oxidant, anti-inflammatory, antibiyotik ve antifungal activites gibi geniş kapsamlı biyolojik etkilerinin olduğu yapılan araştırmalar sonucu ile ortaya çıkarılmıştır.

Uzmanlar, antibakteriyel, antifungal, antiviral, karaciğeri koruyucu ve anti-inflammatory drugs özellikleri nedeniyle vücudun enfeksiyonlara karşı doğal savunma mekanizmasını artırmak için ve mide bağırsak ülserinin tedavisi amacıyla propolisi önermektedir. Hatta haricen sürülmesi ile bacteri ve mantarların neden olduğu birçok deri iltihabını iyileştirdiği bilinmektedir.

Propolisde B1, B2, B6, A, C, E, niacin, pantothenic acit gibi vitaminler bulunmaktadır. Ayrıca propolis carotene (provitamin A) açısından da zengindir. Proteinler, amidler, aminler ve amino propolisdeki azot asitlereridir. Aspartic, glutamic, tryptophan, phenylalanine, lösin, cystine, metiyonin, valine, serine, histidine, arginine, proline, thyrozine, threonine, alanine ve lizin gibi amino asitlerden oluşmuş olan azot, propolis içerisinde% 0.7 or not. Propolisin içeriğindeki pek çok madde açığa çıkarılmasına rağmen halen içerdiği beer çok madde brightening. Kadaru ana, çoğunlukla su ve organics çözücülerde çözünebilenler bilinmektedir.

PROPOLİSİN FAYDALARI

1- ANTİ-BAKTERİYEL OLMASI

Propolis ile laboratuvar ortamlarında yapılan araştırmalar sonucunda birçok bacteria türüne karşı koruyucu etkisi olduğu anlaşılmıştır. Arıların, kraliçe arıyı ve kendilerini dış ortamdan korumak için yaptıkları propolis, düzenli tüketiminde vücuda bacteria ve mantar sebebiyle oluşabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar. Propolis, bu özelliğini içerdiği flavonidler, aromatic asitler ve esterler ile sağladığı anlaşılmıştır.

2- ANTİ-VİRAL OLMASI

Propolis ile yapılan araştırmalar sonucunda sadece insanlar değil hayvanlar ve bitkilerde de virüs kaynaklı olabilecek hastalıklara karşı etkili olduğu gözlemlenmişir. Mrs. Nedenle, antiviral propolis ilaç niyetine kullanılabilinir. Propolis, virüsleri öldürür ve çoğalmalarını önler.

propolisin-faydalari

3- ANTİ-TÜMÖR OLMASI (KANSERE KARŞI)

Evet, propolis ile yapılan araştırmalar onun anti-tümör olduğunu göstermiştir. Yani propolisin tümör hücreleri üzerinde gelişmeyi önleyici etkisi bulunmuştur. Araştırmacılar, içeriğindeki propolis etkin olan bu maddeleri izole etmeyi başarmışlardır.

Propolisin içeriğinde yer alan flavonoidlerin, chemotherapy veya radyasyon nedeniyle oluşacak Toxic etkisine karşı koruyucu rol oynadığı anlaşılmıştır. Aynı zamanda anti-oxidant özelliği ile birlikte kemoterapinin etkisini artırdığı ve lökositler, ciğer ve böbrekler üzerindeki y et etinin giderilmesini sağladığı ve bundan dolayı yüksek doz kullanılmasına olanak sağladığı ortaya çıkarılmıştır.

Propolis ile yapılan deneyler sonucunda şu kanser türleri üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir;

· Beyin kanseri

· Pancreatic pancreas

· Baş ve boyun kanseri

· Böbrek ve mesane kanseri

· Cancer cilt

· Cancer prostate

· Story meme

· Kolon Sanseri

· Karaciğer kanseri

· Kan kanseri

4- ANTİ-OKSİDAN OLMASI

Anti-oxidant, the hücrelerin oluşmasını sağlayan cancer versatile radikalleri bir şekilde önleyen maddelerdir. Propolis, bu özelliği ile kanser hücrelerinin oluşmasını önler. Aynı zamanda bu hastalık önleyici özellik göstermesini sağlar. Moleküllerin oksidasyonunu önler veya yavaşlatır. Bu özelliği ise yaşlanmayı geciktirir. Yani cilt sağlığı için önemli bir koruyucudur. Saçların bakımını da aynı etkiyi gösterir.

5- YANIK TEDAVİSİ GİBİ HARİCEN KULLANIMI

Propolis merhemi, anestezik, öldürücü ve yara iyileştirici özelliklerinin bacteria, right ve ve this system geliştirici özelliklere de sahiptir. Propolis ile üretilen cilt kremlerinin, yanık yaralarının iyileşmesinde yararlı etkileri yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Propolisin düzenli kullanımı sonucu antimikrobiyal etkiyi artırmakta ve yaranın iyileşmesini hızlandırmaktadır.

propolis, sahip olduğu anti-allergic, anti-inflammatory, anti-androjen, anti-lipaz, anti-microbiyal ve collector sentezini destekleyici etkileri nedeniyle cilt bakımı ürünlerinde de kullanılmaktadır. Propolis ve extraktının dermatolojik ve kozmetik kullanımı oldukça yaygındır.

propolisin-faydalari

6- AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDA KULLANIMI

Propolis üzerinde ağız ve diş sağlığı üzerinde birçok araştırma yapılmış ve birçok faydalı etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Propolis, ağız içinde yer alan birçok bacteria, mantar ve virüs türlerini öldürmektedir. Bunun yanı sıra ağız yaraları ve iltihaplarına karşı iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Yine propolisin bacteria plakları ve diş çürüklerini azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

7- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRME

Propolis, içerdiği vitamin ve mineraller ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Böylece vücudu grip ve nezle gibi hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Bu tip hastalıklar süresinde kullanılan propolis, iyileşme sürecini de hızlandırır.

propolisin-faydalari

PROPOLİS NASIL KULLANILIR?

Propolisin çeşitli yararlı etkilere sahip olmasından dolayı kullanım alanı oldukça geniş by propolis, tıpta, kozmetik sanayinde ve gıda sektöründe kullanılmaktadır. Bu nedenle de propolisin tablets, pastil, deri kremi, şampuan, ruj, diş macunu ve ağız spreyleri gibi ticari ürünleri hazırlanmıştır.

Bunun dışında aktarlarda sıvı ve kuru taneler şeklinde bulunur. Bazen de bal ile karıştırılmış formları satılmaktadır. Yes da tablet şeklinde kullanımı da mevcuttur.

Propolis günlük kullanım miktarı kullanıcının amacına ve yaşına göre değişebilmektedir. Her ne levels of faydalı beer ürün de olsa propolis kullanm and önce beer uzmana danışmak faydalı olacaktır.

PROPOLİSİN ZARARI VAR MIDIR?

Propolis ile yapılan araştırmalar, herhangi beer yan etkisini saptamamıştır. Fakat arı ürünlerine alerjiniz var ise propolis siz de alerjik reaction of the independent version of olabilir.


Source link