Wednesday , April 1 2020
Home / turkey / İnme en ölümcül üçüncü hastalık

İnme en ölümcül üçüncü hastalıkProf. Dr. Uludüz, yaptığı açıklamada, inmenin dünyada ve Türkiye'de ölümlerde üçüncü sırada yer alan hastalık olduğunu söyledi.

Türkiye'de inme sıklığının hızla arttığına blessed çeken Uludüz, inmenin daha çok özellikle 55 yaş üzerindeki tansiyon ve şeker hastaları ile kilolu ve sigara içen kişilerde görllılü.

Uludüz, bireyin, kendini inmeye karşı koruması gerektiğini belirterek, "Biz BEYİNDER olarak bu farkındalığı halkımıza anlatmak zorundayız ki inmeden kurtulabilelim." ifadelerini kullandı.

İLK 8 WHILE ÇOK ÖNEMLİ

İnme durumunda hastaya zamanında müdahalenin hayat kurtardığının vurgulayan Uludüz, şöyle konuştu:

"Beer tarafınızda güçsüzlük, konuşamama, görememe Veya Bas dönmesi gibi şikayetleriniz varsa, inme geçiriyor olabilirsiniz. En Kisa sürede 112'yi aramak çok çok Onemli. Neden? İlk 8 saatte hastaneye vardığınızda, inmeden tamamen kurtulabilmek mümkün çünkü açıcı tedavilerle resin, damarın içine girerek inmeye sebep olan o pıhtı parçacıklarını çıkarabiliyoruz Arctic. Demek ki bu durumu your hissettiğiniz lütfen kolonya dökmeye, tansiyon ölçmeye ya da su dökerek hastanızı uyandırmaya, ne oldu Diye an vakit geçireceğinize Once 112'yi arayınız beer. "

"60 YAŞ ÜSTÜNDE HER GEÇEN YILDA RİSK İKİ KAT ARTIYOR"

Prof. Dr. Derya Uludüz sağlıklı beslenmenin önemine işaret ederek, şunları aktardı:

"Sigara ve alkol kullanımı büyük risk. Alkolün her türlüsü, sigaranın beer tanesi bile zararlı. Günde beer tane içmek de zararlı. Beer tanesi de bir packagei de aynı zararda aslında. Erişkinlerde tansiyon ızılılıyıstıyıstızıyıst. risk taşıyorsunuz Şeker hastalığı, cholesterol yüksekliği, bunların neredeyse tümü beslenmeyle karşımıza çıkıyor. Demek ki en önemlisi sağlıklı beslenmeliyiz.

"SAĞLIK BAKANLIĞI ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR"

Vatandaşların inme konusunda yeterince bilince sahip olmadığına dikkati çeken Uludüz, "Saglik Bakanlığı vatandaşın bilinçlenmesi için çok Onemli çalışmalar yapıyor. İnme, nöroloji anlamında en ürktüğümüz hastalık. Neden? Çünkü dünyada yılda 17 milyon lattice inme geçiriyor ve bunlardan 6 milyonu hayatını kaybediyor. Türkiye'ye baktığımızda 2014 yılında yılda 30 bin civarında inme hastamız varken 2016'da bu 40 bine ulaştı. " diye konuştu.

Kaynak: AA


Source link