Sunday , November 17 2019
Home / slovakia / Toto je vďaka? Veľké prepúšťanie v General Motors podráždilo Trumpa

Toto je vďaka? Veľké prepúšťanie v General Motors podráždilo TrumpaPrezident sa vyhráža zrušením dotácií, vytiahol aj Mexiko a Čínu.

28. nov 2018 o 12:42 TASR


Článok pokračuje pod video reklamou

WASHINGTON. Úsporný program, ktorý americká automobilka General Motors oznámila tento týždeň, podráždil amerického prezidenta Donalda Trumpa.

The program počítajúci s rozsiahlym rušením pracovných miest by mal totiž zasiahnuť oblasti, kde má Trump početnú voličskú základňu.

Tú si vybudoval práve sľubmi o zvýšení počtu pracovných pozícií. Na plány vedenia General Motors preto reagoval hrozbami o prípadnom zrušení dotácií.

Trump hrozí zrušením dotáciíPrečítajte the tiež: General Motors zruší v Severnej Amerike takmer 15-tisíc pracovných pozícií

Najväčšia automobilka v USA v pondelok oznámila, že v Severnej Amerike zatvorí päť závodov a zruší 14-tisíc pracovných miest, uviedla agentúra AP.

Z piatich závodov až štyri plánuje zatvoriť v USA, pričom k masívnym škrtom dôjde na Stredozápade, čo je pre Trumpa politicky citlivá oblasť. Tam pred prezidentskými voľbami prisľúbil oživenie výroby a nové pracovné miesta.

Trump na Twitteri uviedol, že "GM a jeho šfka Mary Barraová ho veľmi sklamali za plány zatvoriť závody v Ohiu, Michigane a Marylande, zatiaľ čo v Mexiku a Číne ich ponechávajú".

"USA General Motors zachránili a takto sa nám poďakovali" dodal.

Zároveň varoval, že zruší všetky dotácie vrátane pre automobilku daňových úľav na kúpu elektromobilov.

Šéfke dal najavo, že by mohla mať problém

V pre dennel rozhovore The Wall Street Journal uviedol, že so šéfkou GM o zatváraní závodov eštestm hovoril a povedal jej, že "firm by mala prestať vyrábať autá v Číne a namiesto toho otvoriť nový závod v Ohiu". Ten by mal byť náhradou za závod určený na zatvorenie.

"Mali by, dočerta, otvoriť nový závod, a to veľmi rýchlo," pre-favored the pre-Wall Street Journal Trump a dodal, že dal Barraovej jasne najavo, že "by mohla mať problém".

Ohio je pre Trumpa zvlášť citlivý šttt. Pre pre jeho sľuby o nových pracovných miestach vyhral v tomto štáte o viac než osem percentuálnych bodov. A odto štátu si veľa sľubuje aj v budúcej prezidentskej kampani.

Barraová ale trvá na tom, že reštrukturalizácia je v súčasnosti nevyhnutným krokom, aby firma mohla pokračovať v investíciách do nových technológií a zároveň ustála prípadné zhoršenie situácie v budúcnosti.

Poukázala aj na slabý predaj v USA, načo ju Trump poučil, aby GM vyrábal v USA taký model, ktorý sa bude lepšie predávať.


Source link