Wednesday , April 1 2020
Home / slovakia / Na Slovensku pribúdajú deti s poruchou ADHD: Spúšťačom môže byť aj alebo tablet car

Na Slovensku pribúdajú deti s poruchou ADHD: Spúšťačom môže byť aj alebo tablet carPodceňovanie tejto témy môže podľa psychoterapeutky a odbornej garantky projektov Detského fondu Slovenskej republicy (DF SR) Nadeždy Feketeovej viesť k ešte nižšej akceptácii detí s touto diagnózou.

Skoré podchytenie poruchy pritom môže značne skvalitniť život nielen dieťaťa, ale aj celej rodiny. Počet detís psychickými poruchami liečených v psychiatrických ambulanciách neustále rastie. Za posledných villageť rokov Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) eviduje nárast o takmer 20 percent u detí do 14 rokov.

Pri mladistvých od 15 do 19 rokov je to nárast až o 56.8 percent. NCZI na to upozornilo pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia 10. októbra. "Mnoho detí je aktívnych a ešte nemajú rozvinutú pozornosť, avšak deti s ADHD vôbec nemajú pod controlling pohyb rúk, nôh, celého tela či grimasy. Svoju hyperaktivitu nedokážu kontrolovať vôľou, " vysvetlila Feketeová v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave.

Škodí aj alebo tablet car

Impulzívnosť týchto detí sa podľa nej môže prejaviť tým, že náhle do niekoho štuchnú, niečo vykríknu a podobne. Preto sú deti s ADHD v kolektívoch často vyčleňované a odmietané. Nevyhnutnosťou je podľa psychologičky podpora špeciálneho školstva a rozvíjanie zručností učiteľov, ako s takýmito deťmi pracovať a ak zvládať náročné situácie.

„V najbližších dňoch rozošleme na materské, základné, stredné a špeciálne školy dotazník, ktorý nám dokáže priblížiť, aké percento detís ad špeciálne školy dotazník, ktorý nám dokáže priblížiť, aké percento detís ADHD sa na Slovensku naozujy povedala Feketeová o plánovanom prieskume DF SR. ADHD podľa nej nemusí mať jeden jasný spúšťač. Vplyv na vývoj dieťaťa môžu mať komplikácie pri pôrode, no často sa stáva, že k prejavom ADHD u detri prispievajú aj samotní rodičia už od ütleho detstva.

"Dieťaťu pri jedle dávajú tablet alebo smartfón a ono zvykne na to, že robí dve veci naraz a ani na jednu sa nedokáže poradne sústrediť," uviedla psychologička. Dynamicky sa vyvíjajúce prostredie podľa nej núti deti mať množstvo aktivít a takmer nepoznajú tmu a ticho, preto the mozog nedokáže odpočinúť.

Môže dochádzať k šikane

Podľa odhadov odborníkov pripadá na jednu triedu aspoň jeden žiak s diagnózou či prejavmi ADHD. „Vyrušuje aj ostatné deti a často dochádza ku conflicttom nielen počas vyučovania, ale aj cez prestigious. Môže tiež dochádzať k šikane, až s ublížením na zdraví, " upozorňuje sociálna pracovníčka DF SR Denisa Lamačková. V rámci projektu Zdravé vzťahy chce DF SR podať pomocnú ruku deťom, učiteľom aj rodičom, aby dokázali k dieťaťu pristupovať láskavo a zároveň dôsledne a trpezlivo. Projekt sa snaží pôsobiť priamo v kolektíve, organizovať poradenstvo a workshopy pre učiteľov, individual a skupinové stretnutia s rodičmi.

"V NCZI sa chceme do project zapojiť tým, že poskytneme solídne dáta a údaje pre jednotlivé activity," uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.


Source link