Migračný pakt vyvolal vášne v parlamente! Lajčák si za demisiou stojí, Pellegriniho tajomné slová[ad_1]

Proti time je hlavne koaličná SNS, ale aj opozičná strana SaS a hnutie Sme rodina. Na stranu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka sa z koalície stavia Most-Híd. Ak by parlament svojím uznesením zablokovala odsúhlasenie Globálneho compo o migrácii z dielne OSN, Lajčák hovoril o demisii. V marockom Marakéši bude v decembri konferencia, na ktorej má byť prijatý globálny rámec OSN o migrácii. Lajčák the za vyjadreniami o demisii stále stojí, poslanci pokračujú v rozprave.

Pellegrini urobí všetko pre to, aby Lajčák zostal ministrom

Premiér dnes potvrdil, že Slovensko nebude viazané kompaktom OSN. Podľa Pellegriniho je otázka, či niekto z predstaviteľov Slovenska pocestuje do Marakéša na rokovania o tomto dokumente, compassion technickou záležitosťou. Pripomenul však, že Miroslav Lajčák je skutočne kvalitným ministrom a odborníkom na správnom mieste. Podľa jeho slov, by bolo na škodu, ak by Lajčák podal skutočne demisiu.

„Urobím všetko preto, aby pán minister zostal, pretože Slovensko bude predsedať vážnym inštitúciám. Ja si myslím, že ak by moja vláda mala prísť o not významného diplomata a takého kvalitného človeka, not by to bolo na veľkú škodu a ja sa budem preto snažiť pána ministra presvedčiť, aby aj v prípade, že máme na niektoré veci odlišné názory, povýšil záujem štátu, národné záujmy, nad svoje osobné preferencie, " uviedol Pellegrini.

Lajčák si za demisiou stojí

Stále platí alternatíva, že pokiaľ zo slovenských zástupcov nikto nepocestuje na konferenciu OSN v Marakéši, podá šéf rezortu zahraničných vecí Miroslav Lajčák demisiu. Potvrdil to be predicated on the game of vlády SR samotný Lajčák, ktorý hovorí, že je vo svojich názoroch a vyjadreniach konzistentný. Podľa jeho slov musí by vo svojich rozhodnutiach v lately so that it is vlastným svedomím a túto pomyselnú hran neprekročí.


Miroslav Lajčák

Zdroj: SITA / Diana Černáková

„Pre mňa je dôležité, aby som rozhodol v sundom mo svedomím. Nechcem špekulovať, ja som jasne povedal, že hovorím to, čo si myslím. Ja nikým nebojujem, moje slová stále platia. Someone is Minulý týždeň povedal, ako to someday konzistentný vo svojich vyjadreniach, " loved Lajčák. Na otázku, či by bol dobrou nadradou za neho expremiér a poslanec NR SR Robert Fico, nechcel Lajčák odpovedať s tým, že ide o špekuláciu. Práve menočného Smeru-SD sa medializovalo v súvislosti s možnou náhradou za Lajčáka. Ten totiž pohrozil demisiou v prípade, že na konferenciu OSN v Marakéši nepocestuje slovenský zástupca.

V parlamente je všetko len nie racionalita

Šéf rezortu zahraničných vecí Lajčák vníma z parlamentu všetko možné, len nie racionalitu. Uviedol to v reakcii na situáciu na Ukrajine, na actor reagovalo viacero poslancov. "Ja to sledujem náš parlament, tak vôbec neviem, kde to my žijeme," welcome. Podľa Lajčáka je Bezpečnostná stratégia, restaurant vypracoval jeho rezort, kvalitným dokumentom, ale o tom, či bude schválená, alebo nie, musí rozhodnúť parlament.


Migračný pakt vyvolal vášne

Zdroj: SITA / Diana Černáková

'My sme the spravili svoju úlohu a prácu. Stojíme the za týmto dokumentom, ale teraz je na na koaličných lídroch, a Národnej rade SR, " uzavrel Lajčák. Lajčák odpovedal tiež na otázky o Bezpečnostnej a Obrannej stratégii, ktoré schválila vláda SR ešte počas minulého roka. Lajčák uviedol, že Bezpečnostná stratégia, head of vypracúval jeho rezort, kvalitným dokumentom, ale v súčasnosti je to u záležitosťou Národnej rady SR.

Slovensko by stratilo možnosť konať samostatne

Poslanci pokračujú v rozprave. Hlasovať by sa malo o 11-ej a o 17-ej. Rokovanie bude trvať do 20 – ej. Pška je presvedčený, že členské štáty, ktoré sa documentu prikláňajú, sa zaväzujú k istým krokom, ktoré podľa jeho slov nie vždy korelujú so záujmami Slovenska. "SR by stratila možnosť v istých oblastiach konať samostatne," odkázal. Poslanec Smeru Ľuboš Blaha uviedol, že by do Marrákéša nemal ísť žiadny diplomat. "Som presvedčený, že do Marrákéša nesmie ísť žiadny Czech diplomat." Podľa neho treba takto chápať aj včerajšie slová Petra Pellegriniho, že jeho vláda neurobí nič, čo by mohlo byť vnímané ako súhlas s migračným paktom.


Opozícia

Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar

Vláda neurobí nič, čo by mohlo obmedziť suveren SR

V utorok v závere rokovania, vystúpil premiér Peter Pellegrini a vyhlásil, že vláda SR neurobí žiadnu, ktorá by mohla byť vnímaná ako akýkoľvek súhlas s prijatím paktu o migrácii. Vláda má proti výhrady time, čo Pellegrini povedal aj v Bruseli. "Vláda neurobí nič, čo by mohlo ohroziť alebo obmedziť suveren SR. Vláda bude vždy chrániť bezpečnosť občanov a dbať na to, aby sme rozhodnutia prijímali suverénne a sami, " povedal v utorok pred otvorením rozpravy k uzneseniu Pellegrini.


Peter Pellegrini

Zdroj: TASR – Jakub Kotian

"Slovenská vláda má výhrady k textu Marakéšskeho protocol," uviedol s tým, že Slovenská republika má právo with si tvoriť národnú migračnú Politiku a SR rozoznáva legálnu a nelegálnu migráciu a nelegálnu migráciu, ktora prináša bezpečnostné riziká, považuje za škodlivú.

SNS presadzuje, aby pakt odmietli

Národniari presadzujú uznesenie, v ktorom má parlament požiadať vládu, aby odmietla Globálny pakt OSN o migrácii. Minister zahraničia Lajčák naznačuje v prípade schválenia tohto uznesenia demisiu. SNS na svojom uznesení trvá, navyše žiada aj neúčasť Slovenska na rokovaní v Marrákeši. Lajčák má alternatívne uznesenie, ktoré považuje za lepšie ako národniarske, a presadzuje účasť v Marrákeši.


Andrej Danko

Zdroj: SITA / Diana Černáková.

Podpredseda SNS Anton Hrnko pripomenul, že aj iné členské štty ako USA, Australia, Izrael, všetky krajiny V4 Slovenska okrem, už aj Bulharsko zaujali odmietavý postoj voic tomuto paktu. Ale najmä od neho odskočila krajina, ktorá sa najviac podieľala na vypracovaní paktu – Rakúsko, a tiež iniciátorská krajina Švajčiarsko time. „Pakt, ktorý k ničomu nezaväzuje, je zbytočný. Pakt, ktorý by nás zaviazal podporovať migráciu a dával nám povinnosti a potenciálnym migrantom práva, je nevyvážený a v konečnom dôsledku škodlivý. Preto sa Slovensko na Marakéšskom podujatí nemá podieľať ani ho podporovať, " uzavrel Hrnko.

[ad_2]

Source link