Wednesday , April 8 2020
Home / poland / Discovery z TVN i Cyfrowy Polsat uruchomią wspólny serwis VoD. Player i Ipla mają działać nadal

Discovery z TVN i Cyfrowy Polsat uruchomią wspólny serwis VoD. Player i Ipla mają działać nadalNadawcy we wspólnym communicikacie zapowiedzieli, platforme platforma będzie niezależna biznesowo. Początkowo treści będą w niej dostępne za darmo, potem ma pojawić się oferta subskrypcyjna.

Projekt zostanie uruchomiony po uzyskaniu zgody UOKiK-u na wspólną firmę obu nadawców. Nie podano, pod jaką marką będzie działała platforma ani na kiedy planowany jest jej start.

TVN Discovery i Cyfrowy Polsat zapowiedzieli natomiast, we w serwisie będą dostępne polskie filmy, seriale, dokumenty, programy rozrywkowe i transmisje sportowe. Bądą to treści od obu nadawców, a także kupione od zewnętrznych producentów i dystrybutorów oraz produkcje własne realizowane przez nowy podmiot.

Nadal mają działać obecne platformy Player.pl (należy do TVN Discovery) i Ipla.tv (własność Cyfrowego Polsatu). – Ich przyszły kształt będzie określony w najbliższym czasie – zaznaczono w communikacie.

Według badania Gemius / PBI we wrześniu br. Player.pl zanotował 2.98 mln realnych użytkowników i 43.2 mln odsłon, a Ipla.tv – 1.76 mln użytkowników i 27 mln odsłon.

Na początek 60 mln zł, mniej treści na zewnętrznych platformach

W communikacie giełdowy Cyfrowy Polsat pointsformował, że obaj nadawcy zapewnią wspólnemu podmiotowi po maksymalnie 30 mln zł początkowego finansowania. Na razie tę spółkę założył Cyfrowy Polsat, a po uzyskaniu zgody UOKiK-u Discovery przejmie 50 proc. jej udziałów.

Zaznaczono, Cye Cyfrowy Polsat i Discovery "będą również zobowiązani do zapewnienia dodatkowego finansowania, którego wysokość zostanie uzgodniona na późniejszym etapie". Obaj nadawcy ze swoimi spółkami zależnymi będą też podpisywały dodatkowe umowy, m.in. licencyjne, związane z nowym serwisem.

Kiedy nowy podmiot podejmie działalność operacyjną, jego właścicieli zaczną obowiązywać ograniczenia w zakresie dystrybucji wybranychategori treści do niektórych innych spółek.

Umowa daje Cyfrowemu Polsatowi i Discovery możliwość sprzedaży udziałów nowej firmy podmiotom ze swoich capitałowych group. Mogą też je zbyć drugiej stronie umowy lub na rzecz osób trzecich, jeśli drugi współwłaściciel się na to zgodzi. Natomiast po upływie pięciu lat od wdrożenia umowy udziały będzie można dowolnej firmie, ale "z zachowaniem prawa wskazania alternatywnego nabywcy oraz prawa pierwszeństwa zastrzeżonych na rzecy drugie."

Stec: realna konkurencja dla międzynarodowych serwisów

– To nowe wspólne przedsięwzięcie wpisuje się w naszą strategyę międzynarodową. Wierzymy, właśnie teraz jest najlepszy moment, aby nadawcy telewizyjni tworzyli wspólnie produkty odpowiadające na potrzeby konsumentów. Maja widzowie Polscy dostęp do wielu serwisów z produkcjami międzynarodowymi, a Nasza inicjatywa będzie dla nich naturalną Platforma oferującą Polskie treści – Katarzyna komentuje Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery w regionie EMEA.

– Cieszymy się, współtworzymy projekt, który może stać się realną konkurencją dla międzynarodowych serwisów. Mamy ambicje, aby platforma oferowała najlepsze i najwyższej jakości rozwiązania technologiczne – podkreśla Maciej Stec, wiceprezes zarządu etc. strategy of Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu. – Szczególnie ważne jest to, tene ten pełen wyzwań projekt może powstać właśnie w Polsce. Dzięki gathering polski content będzie mógł trafić również do międzynarodowego widza – zapowiada.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl – tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 5,71 mld zł przychodów sprzedażowych i 566.2 mln zł zysku net. Liczba sprzedanych usług firmy wzrosła o 2,2 proc., A liczba abonentów zmalała o 1,2 proc.

W połowie br. większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Zygmunt Solorz zapowiedział, esie jesienią firma podwyższy ceny dla abonentów. – Testujemy teraz nową platformę rozliczeniową, to będzie kluczowe in nas narzędzie Decyzja sprawie zmiany oferty dli klientów zapadnie w kolejnych tygodniach i będzie związana właśnie z uruchomieniem nowego systemu informatycznego – stwierdził pod koniec sierpnia Maciej Stec.

TVN w ub.r. osiągnął wzrost wpływów sprzedażowych o 8,6 proc. do 1.97 mld zł, a przychody z emisji reclamation zwiększyły się o 9.7 proc. do 1.42 mld zł. Nadawca zanotował 157,5 mln zł straty netto, głównie wskutek 394.7 mln zł odpisu dot. wartości udziałów w platformie nc +. Na koniec roku zatrudniał 1 514 pracowników.

Natomiast firma Discovery Polska zanotowała w ub.r. spadek wpływów sprzedażowych o 6.2 proc. do 96.36 mln zł oraz zysku net z 25.65 do 5.3 mln zł. Należąca do niej spółka Green Content, nadawca dostępnego naziemnie kanału Metro, przy wzroście przychodów o 36 proc. do 10.31 mln zł miała 14.64 mln zł straty net.

W Polsce od czterech lat Netflix, niebawem Disney +

Zdecydowanie najpopularniejszą globalną platformą VoD ws Jest Netflix, oficjalnie dostępny od początku 2016 roku. Serwis prowadzi coraz szerzej zakrojone działania marketingowe, w ub.r. udostępnił pierwszą polską produkcję – serial "1983", natomiast miesiąc meeting ogłosił realizację kolejnego polskiego serialu – "W głębi lasu" na motywach powieści Harlana Cobena.

Platforma nie ujawnia, ilu płacących użytkowników ma w Polsce. Z szacunków Amper Analysis wynika, że ​​może ich być 800 tys. Globalnie Netflix na koniec czerwca miał 151 mln subskrybentów, w drugim kwartale br. Netflix zanotował wzrost wpływów o 26 proc. do 4.9 mld dollarów oraz 271 mln dollarów zysku net.

HBO wiosną ub.r. zaoferowało swój serwis HBO GO wszystkim polskim internautów (wcześniej był dostępny tylko dla abonentów ofert telewizyjnych z pakietem HBO). The firm właśnie pointsformowała, 21e 21 listopada miesięczna cena korzystania z platformy wzrośnie z 19.90 do 24.90 zł.

Natomiast na początku br. z polskiego rynku po prawie dwóch latach obecności wycofał się Showmax. W tym czasie zrealizował kilka polskich produkcji, m.in. seriale "Ucho prezesa" i "Rojst". Koniec działalności w naszym kraju wynikał z decyzji właściciela platformy, południowoafrykańskiego koncernu Naspers, o wycofaniu się z segmentu wideo internetowego. Przejęcie biblioteki programowej Showmaxa zapowiadał ówczesny wiceprezes TVP Maciej Stanecki, ostatecznie do tego nie doszło.

12 listopada br. wystartuje platforma streamingowa Disney +. Początkowo będzie dostępna w USA, Kanadzie, Holandii, Australii i Nowej Zelandii. Według nieoficjalnych doniesień w Polsce może się pojawić dopiero w 2021 r.


Source link