Friday , February 28 2020
Home / czechrepublic / Zemřela francouzská herečka Marie Laforetová

Zemřela francouzská herečka Marie LaforetováDcera textilního továrníka Maitena Marie Doumenachová zahájila svou vysněnou dráhu zpěvačky vítězstvím v soutěži Zrození hvězdy soukromé rozhlasové stanice v Cannes. Krátce po dvacátých narozeninách, kdy už měla na kontě několik úspěšných písniček, jí byla nabídnuta role Marge ve francouzském creamydramatu V plném slunci, kde hlavní roli zv Delt Delvázrárrá Delvázrárrá Delvázrárrár Delice. Po velkém debutu se no rozjela i její herecká kariéra.

V ededesátých letech ale obě kariéry spojovala, v druhém filmu Saint Tropez Blues zpívala titulní píseň a pak jí vyšlo několik singlů, které čerpaly z exotického folklóru a byly protiváhou rozjuché. Písně pro ni psali významní francouzští skladatelé André Popp a Pierre Cour, kteří podtrhávali její projev promyšlenými orchestrálními aranžemi.

Pohybovala se mezi folkem, rockem a popem, natočila Dylanovu píseň Blowin´ in the Wind of the House of the Raising Sun, ale i Paint It Black and Rolling Stones.

Marie Laforetová při udílení Molierových cen v roce 2009

Photo: Profimedia.cz

Za muže si vzala režiséra Jeana-Gabriela Albicocka, který ji obsadil do několika svých děl, jako byl dobrodružný snímek Rat Trap nebo Dívka se zlatýma očima.

Během sedmdesátých let rezignovala na rozvoj hudební kariéry, poslední album vydala v roce 1976 a pak už nahrála jen několik singlů.

V roce 1978 se přestěhovala do Švýcarska, kde vedla Galerii a přijala švýcarské občanství. Objevila se ale ve snímku s Belmondem Policajt nebo rošťák z roku 1979 a pět let později i v Mrchožroutech a Veselých Velikonocích. Filmy natáčela do poloviny devadesátých let, ovšem to konci kariéry už maximálně jeden za pár let.


Source link