Monday , April 6 2020
Home / czechrepublic / Proč s přibývajícími lety tloustneme? Vědci našli odpověď

Proč s přibývajícími lety tloustneme? Vědci našli odpověďTuto otázku the položili vědci ze stockholmského Institutu Karolinska ve spolupráci s Uppsalskou a Lyonskou univerzitou.

Tým vědců v rozpětí 13 let analyzoval tukové buňky 54 mužů a žen. Z analýzy vyplynulo, že u obou pohlaví s postupem let klesá obměna tuků v tukové tkáni, čili rychlost, s níž jsou tuky odstraňovány z tukových buněk a naopak v nich ukládány. Tattoo skutečnost je předpokladem pro zvyšování hmotnosti.

Ti, kdo nadále jedí normálně jako dřív, tedy nekompenzují tento pokles tím, že by jedli méně caloriesí, ztloustnou v průměru o 20 procent. "Výsledky poprvé ukázaly, že procesy v naší tukové tkáni regulují změny tělesné hmotnosti během stárnutí nezávisle na jiných factorsech," vysvětluje jeden z autorů studie Arner. "To by mohlo otevřít možnosti nových postupů pro léčbu obezity," citoval ho italský deník La Repubblica.

Vědci pak zkoumali obměnu tuků u 41 žen, during the podrobily takzvané bariatrické operaci, tedy zmenšení žaludku nebo zkrácení trávicího timetime. Exactly not sure zjistit, do not obey for the ovlivňovat jejich schopnost udržet the získanou váhu v následujících čtyřech až sedmi letech. Z výsledků vyplynulo, že pouze těm ženám, které měly nízkou úroveň obměny tuků p zed zákrokem, se podařilo ji zvýšit, a tedy the udržet úbytek na váze.

Vědci doporučují, že proti pomalé obměně tuků lze bojovat i tím, že se budeme více pohybovat. "Obezita noci spojené s ní se staly globálním problémem. Pochopení dynamiky tukové tkáně a toho, co u člověka množství tukové tkáně reguluje, nebylo ještě nikdy no důležité, "podotýká Kirsty Spaldingová z Institutu Karolinska.

Podle jiné studie snižuje riziko obezity to, že polovinu porce nějakých pochutin, třeba smažených brambůrků nebo uzenin, nahradíme sušeným ovocem. Ex sledovali po dobu 20 let tři skupiny lidí – 51,529 mužů ve věku od čtyřiceti do pětasedmdesáti let, 121,700 žen od pětatřiceti do pětapadesáti let a 116,686 žen ve věku od čtytyadic.

Monitorovali jejich zdravotní stav, váhu a výživu. Ukázalo se, že ti, kdo jedli alespoň 14 gramsů sušeného ovoce denně, měli menší riziko, že za čtyři roky přiberou dva či více kilogramů.

Ochranný efekt sušeného ovoce je ještě patrnější, když se konzumuje místo nezdravých pochutin. Výsledky studie podporují závěr, že pravidelná konzumace sušeného ovoce bohatého na vitaminy, minerální soli a "dobré" tuky prospívá zdraví a pomáhá udržet podontrolou váhu. Například tím, že přispívá k pocitu sytosti.


Source link