Friday , February 28 2020
Home / czechrepublic / Povinné ručení znovu zdražuje! Někteří řidiči zaplatí i o 700 korun víc – AutoTN.cz

Povinné ručení znovu zdražuje! Někteří řidiči zaplatí i o 700 korun víc – AutoTN.czŘidiči za povinné ručení letos zaplatí průměrně o stovku víc než vloni. Zdražení ale opět nejvíc pocítí rizikoví klienti, kteří již v minulosti způsobili opakovaně škody. Těm může cena růst i o víc než 10 procent.

Průměrná cena povinného ručení na českém trhu je nyní 2969 korun, u osobních aut je to téměř 3200 korun. Mladí řidiči ale platí za skirt průměrně už víc než 6000 korun! Proti loňsku je to skoro o 700 korun víc.

Ceny povinného ručení do roku 2017 dlouhodobě stagnovaly, stoupají od roku 2018 a letos jsou opět o 4.1% vyšší než vloni. "Svou roli ve zvyšování ceny hraje především navyšování finanční náročnosti škod, kdy průměrná škoda na majetku narůstá o 6.9% a růst nároků újmy na zdraví p indexrzn t indexn t index m indexn tůn m indexn tůn t indexn t indexn t indexn t indexn t indexn index index k ěř ěř%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% ěř%% ěř% ěř%%% ěř 8% Růst pojistného proto stále není no intenzivní jako růst škod, "říká pojistný mathematical České kanceláře pojistitelů (ČKP) Petr Jedlička.

U osobních automobilů způsobí ročně škodu průměrně 36 klientů pojišťoven na každých 1000 pojištěných vozidel. U mladých řidičů je ale riziko výrazně vyšší – každý pátý motorista ve věku 18 let způsobí nehodu. "Rizikovost mladých řidičů tak vychází i více než pětkrát vyšší proti průměru rizika všech klientů," upozorňuje výkonný ředitel ČKP Jan Matoušek.

Průměrná škoda na majetku dosahuje 45,000 korun a průměrnou újma na zdraví pojišťovny vypočítaly na 420,000 korun.

Rekordní počet nehod i výše škod

Právě počet nehod i jejich finanční náročnost stojí za postupným zvedáním ceny. V letošním roce pojišťovny podle průběžných čísel budou řešit téměř 285,000 případů nehod a dalších škod hrazených z povinného ručení.

"Počet řešených škod z povinného ručení má už od roku 2014 vzestupnou tendenci, letos za období od ledna do srpna vzniklo zatím historicky nejvíce škod. Pojišťovny vedle majetkových škod řeší i újmy na zdraví, u kterých 88.5% jejich počtu připadá na případy s lehkými zraněními, 11.5% na těžká zranění a 3% by default?

Od začátku ledna do konce srpna musely pojišťovny vyplatit z povinného ručení 10.32 miliardy korun, to je proti necelých sedmi miliardám v roce 2014 score 50% nárůst. Objem škod je tak na rekordní úrovni.

Pojištěných vozidel všech druhů a categoryí ny nyín v Česku 8.4 million, z toho je přibližně 5,6 million osobních aut. Každý skirt přitom přibývají zhruba 3 až 4% pojištěných vozidel.

Vedle toho ale jezdí 140 000 vozidel bez sjednaného pojištění odpovědnosti. Nejvíce nepojištěných škod těmito vozy způsobí majitelé z Karlovarského a Ústeckého kraje, naopak relativně málo nepojištěných škod vzniká na jihu Čech, v Pardubickjra verachra.

Počet nepojištěných škod významně rostl do minulého roku, letošní průběžná čísla ukazují, že tento trend zastavovat. Nepojištěné újmy na zdraví a škody na majetku vyřizuje Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu. Pomáhá také vyřídit škody způsobené na území ČR vozidlem registrovaným za hranicemi a škody českých řidičů v zahraničí.


Source link