Tuesday , April 7 2020
Home / czechrepublic / ON-LINE: Zeman zahájil proslov před udílením vyznamenání. Poprvé vsedě

ON-LINE: Zeman zahájil proslov před udílením vyznamenání. Poprvé vsedě20:13 – Prezident se omlouvá, že při projevu sedí, může za to podle něj intenzivní bolest. "Příští rok to bude lepší," řekl.

20:12 – Slova se Ujímá prezident Miloš Zeman.

20:11 – Zazněla česká hymna. Oproti loňsku, kdy se připomínalo sté výročí vzniku Československa, byla vynechána hymna slovenská.

8:08 p.m. – Do Vladislavského sálu vchází prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou za tónů fanfáry z opery Libuše Bedřicha Smetany.

8:07 p.m. – Za zvuků fanfáry Antonína Dvořáka přinesli praporečníci do sálu prezidentskou standartu.

20:06 – Nejvyšší státní vyznamenání jsou nesena do sálu za doprovodu korunovační intrády Jiřího Ignáce Linka.

20:03 – Příslušníci hradní stráže za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci přinášejí historické prapory a zástavy

20:01 – Ceremoniál začíná.

19:55 – Místo tradičního řečnického pultíku je na pódiu připravená židle. Prezident Zeman v souvislosti s cukrovkou trpí polyfunkční neuropatií projevující se poškozením nervů v nohách. Kvůli tomu špatně chodí a nedokáže dlouho stát. Letos tedy prezident zřejmě poprvé pronese projev vsedě. Minulý týden strávil čtyři dny v Ústřední vojenské nemocnici na "rekondičním" pobytu, aby byl fit na pondělní ceremoniál.

7:50 p.m. – Mezi hosty je vidět například hokejista Jaromír Jágr, o jehož ocenění se také spekulovalo.

7:45 p.m. – Ve Vladislavském sále Pražského hradu je vše přichystáno k zahájení slavnostního ceremoniálu

Pohled na Vladislavský sál

Photo: Právo

Jména některých oceněných prezident Zeman sám v minulosti avizoval, o dalších informovala média. Mezi oceněnými by se měl objevit exprezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, vojenský kynologist Tomáš Procházka, který loni padl v Afghánistánu, či srbský režisér Emir Kusturica.

Zeman uz se nechal slyšet, že chce ocenit také zesnulého zpěváka Karla Gotta, ale až příští rok.

Na slavnostní večer do Vladislavského before prezident nepozval valadu svých názorových odpůrců. Pozvánku nedostala řada opozičních politicsů včetně místopředsedů Sněmovny nebo předsedů stran.

Při předávání státních vyznamenání budou chybět například místopředsedové Sněmovny Petr Fiala (ODS) či Vojtěch Pikal (Piráti). Pozvání nedostala celá řada poslanců.

Nechci způsobovat trauma, vysvětloval Zeman

Rozhodnutí nepozvat některé polity a ústavní činitele na Hrad prezident vysvětloval minulý týden v televizi Barrandov. „Občas registruji, že si někdo stěžuje, že nebyl pozván. Já the myslím, žde jde o lidi, a nemaju příliš vlídný pocit traumatic, tomuto tomuto státnímu svátku a osobě prezidenta, a jim nebudu působit duchovní trauma, že by muselip trttnímu svátku a osobě prezidenta, a no jim nebudu působit duchovní trauma, že by tameli tr trtlíz.

Za selekci lidí pozvaných na Pražský hrad čelí Zeman critice. Podle opozice si Zeman z oslavy 28. října na Hradě dělá party svých oblíbenců.

Někteří politici podle informací Novinek doesn't want to do zamíří do Fora Karlín, kde se v pondělí večer koná Koncert pro Paměť národa, který pořádá společnost Post Bellum. Koncert má připomenout i 30. výročí pádu your communism. Vystoupí například Hudba Prague, Jaroslav Hutka či Vladimír Merta.


Source link