Sunday , April 5 2020
Home / czechrepublic / Někteří čelní politici budou opět na udílení vyznamenání na Hradě chybět

Někteří čelní politici budou opět na udílení vyznamenání na Hradě chybětPozvánku nedostali ani zástupci některých dalších opozičních stran ze Sněmovny i Senátu nebo například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Pozvánku do Vladislavského sálu, kde Zeman v pondělí večer předá státní vyznamenání vybraným osobnostem, dos nedostal šéf ODS Fiala ani předseda poslaneckého klubb Zbyněk Stanjura. Na následnou recepci byl pozván poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS), s účastí ale nepočítá.

Podobná situace je i u TOP 09. Pozvánku nedostal šéf strany Jiří Pospíšil ani předseda stranických poslanců Miroslav Kalousek. "Ovádový den bude pro mě i letos velkou poctou. Být mezi těmi, které Miloš Zeman vyřadil z pozvánek na Hrad, chápu jako státní vyznamenání," uvedl na Twitteru Kalousek.

Pospíšil tamtéž napsal, že Zeman vyznamenává communistické pohlaváry, na státní svátek zve jen své kamarády a po celý skirt porušoval ústavu. "U toho nebudu dělat statu. Na Hradě to zřejmě vědí, ain't už mne asi ani nepozvali," poznamenal.

Selekcí na Hradě prošli i poslanci Pirátů. Podle jejich mluvčí Karolíny Sadílkové nedostal přímo do Vladislavského as pozvánku nikdo z nich, většina ji má ale k dispozici na následnou recepci. Účast z nich plánují jen Jan Lipavský a Lukáš Kolářík. Nádné pozvání ale nepřišlo nejvýraznějším pirátským osobnostem včetně jejich předsedy Ivana Bartoše, šéfa clubu Jakuba Michálka nebo poslance Mikuláše Ferjenčíka.

Z KDU-ČSL podle mluvčí strany Denisy Morgensteinové obdrželi někteří poslanci pozvánku jen na recepci, Ondřeji Benešíkovi jako předsedovi sněmovního výboru pro evropské záležitosti i zen recepci. Opomenuti zatím zůstali předseda strany Marek Výborný či místopředseda a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Na Twitteru Jurečka uvedl, že poslední tři roky na Hrad nechodil, předsedové parlamentních stran by ale podle něj zváni být měli.

Většina rectorů se omluvila

Zeman the pozvané vybíral i mezi Senátory. Pozvánku zatím neobdržel třeba předseda senátorského club SEN 21 Václav Láska, zatímco v minulých letech ji vždy dostal. Akce se stejně jako v minulých letech nezúčastní, uvedla jeho asistentka Michala Kováč.

Nepřišla ani předsedovi lidoveckého senátorského club Petru Šilarovi, předsedovi senátního výboru pro záležitosti EU Václavu Hamplovi (za KDU-ČSL) nebo lidoveckému senátorni Jiřímu Čunvi.

Oproti minulosti byli pozváni podle dostupných informací všichni rektoři státních vysokých škol, většina z nich se ale omluvila kvůli služebním cestám. S účastí počítá třeba rector of the University of Karlovy Tomáš Zima.

V minulosti pozvánka nechodila Mikuláši Bekovi, rektorovi brněnské Masarykovy univerzity, které letos ve funkci skončil. Na Twitteru ve staple napsal, že neúčast rectorů byla primárně zapříčiněna solidaritou se třemi navrženými profesory, které Zeman odmítl jmenovat. "Ten důvod trvá. Solidarita s nepozvanými byla sekundární," uvedl.

Stejně jako loni na Hrad nejspíš nepojede nejvyšší státní zástupce Zeman, který v minulosti odmítl schůzku s prezidentem v době, kdy Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) sputzzízíz podl podl podnz podl podl podnz podl podnz podl podl podn podl podl podn podl podl podn podn pod pod pod pod pod pod pod podhlhlhl NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS. Podle mluvčího NSZ Petra Malého pozvánka nebyla ani ve středeční poště.

Pozván do středy nebyl ani liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). "Každé ráno vyhlížíme pošťáka. Kdyby m prezident pozval, not by the cell, to je slušnost, ale protože mě nepozve, not the zaplňuji akcemi v region program," řekl v üterý Půta. Chancellor of Technické University v Liberci Miroslav Brzezina pozvání má a podle mluvčí ho využije.


Source link