Monday , April 6 2020
Home / czechrepublic / Astronauti si na Mezinárodní vesmírné stanici vytiskli hovězí maso – VTM.cz

Astronauti si na Mezinárodní vesmírné stanici vytiskli hovězí maso – VTM.czIzraelský potravinářský startup Aleph Farms provedl Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ve spolupráci s americkými a ruskými společnostmi zajímavý experiment. Pomocí takzvané "biotiskárny" the astronauti vypěstovali (či přesněji řečeno kultivovali) hovězí maso.

Kromě Aleph Farms as pokusu, odehrávajícím se 339 kilometrů nad zemí, podílela ruská společnost 3D Bioprinting Solutions a americké firmy Meal Source Technologies a Finless Foods. S úspěchy se zúčastněné společnosti pochlubily v tiskové zprávě.

Tištěné hovězí

Izraelci oznámili úspěch slovy prvního člověka, který stanul na povrchu Měsíce, Neila Armstronga: "je to jeden malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro celé lidstvo". Podařilo se tak učinit první krůček k cestě za bezpečným a výživným masem s využitím minimálních zdrojů.

Princip "pěstování" during působí ve své podstatě poměrně prostě. Vědci odebrali z krávy svalové buňky a v kontrolovaném jim poskytli živiny. Simulovali does not process regeneration svalové tkáně uvnitř těla zvířete, během kterého se buňky množily a rostly.

Samotný experiment byl proveden 26. září v ruském segmentu ISS. Astronauti během něj spojili „v podmínkách microgravity malé množství svalové tkáně pomocí 3D biotiskárny, vyvinuté společností 3D Bioprinting Solutions.

Zatím jen pro astronauty

Ačkoli maso vypěstované v kosmickém prostoru ještě není připraveno na producci ve velkém object, může posloužit pro pokrytí nutričních potřeb astronautů (zejména jako zdroj proteinů) poschou de mouschou

Generální iteleditel a spoluzakladatel Aleph Farms Didier Toubia označil tento úspěch za významný první krok k dosažení potravinové soběstačnosti pro budoucí generace a zachování přírodních zdrojů. Ač to zatím zní jako hudba vzdálené budoucnosti, tvrdí firm, že její produkty budou pravděpodobně komerčně dostupné v příštích třech nebo čtyřech letech.

Laboratorně pěstované maso je zajímavou, ale dosud komerčně neživotaschopnou alternativou k chovu zvířat. Jeho vývoj je motivován myšlenkou, že Země poskytuje jen omezené zdroje a snížení jejich využívání je zásadní pro ochranu životního prostředí a zajištění potřeb rostouov sv. Laboratorní maso je výhodné zejména v tom, že potřebuje mnohem méně energie, vody a zemědělské půdy.


Source link